Home Visage logo
Zadzwoń do nas: 600 013 368

Porady: jak szybko sprzedać lub wynająć nieruchomość

 

Każdy, kto chce sprzedać lub wynająć nieruchomość zastanawia się co zrobić, aby szybko i korzystnie sfinalizować transakcję. Najłatwiej skorzystać z naszych usług :). Jednak zwolennikom „do it yourself”,  podpowiadamy co i jak można zrobić samodzielnie.

 

  1. „Lifting”

Przygotowując mieszkanie do prezentacji koniecznie musisz zadbać o nienaganną czystość i gruntownie je posprzątać. Dobre wrażenie zrobi czysta pachnąca łazienka, zapach ciasta unoszący się z kuchni, czyste podłogi i okna. Usuń zbędnie meble, sprzęty, bibeloty aby nieruchomość wydała się bardziej przestronna. Poskładaj zabawki, akcesoria dla zwierząt, usuń suszące się pranie i wszystko to, co mogłoby rozproszyć uwagę kupujących.Skontroluj również czystość swojego balkonu, piwnicy, miejsca parkingowego!

  1. Stwórz przekonujący tekst, zawierający precyzyjny opis nieruchomości

Aby skutecznie trafić do klienta, tekst ogłoszenia musi być ciekawy, zawierać szczegółowe informacje, nigdy nie wiemy co konkretnie zainteresuje odbiorcę. Redagując ogłoszenie podkreśl atuty nieruchomości i najbliższego otoczenia np. łazienka po remoncie, miejsce parkingowe, garaż, plac zabaw na osiedlu, nieopodal park, infrastruktura, dobra komunikacja, uroczy sąsiedzi. Opisz z jakich pomieszczeń składa się mieszkanie, podaj metraż, kierunki świata. Jeśli to możliwe do ogłoszenia załącz zeskanowany plan mieszkania. Pisząc zwróć uwagę na styl, gramatykę i ortografię. Ogłoszenia zawierające błędy nie wzbudzą zaufania potencjalnych klientów.

  1. Odpowiednie zdjęcia kluczem szybkiej sprzedaży

Dużym wyzwaniem jest zrobienie dobrych zdjęć nieruchomości. Muszą one potwierdzić informacje zawarte w ogłoszeniu. Zdjęcia powinny być zróżnicowane, pokaż każde pomieszczenie, a jeśli atutem nieruchomości jest otoczenie, umieść również fotografię „widoku z okna”. Rób jasne zdjęcia przy świetle dziennym, przy niezbyt ostrym słońcu. Ważne jest, żeby w trakcie robienia zdjęć w mieszkaniu było czysto.  Zadbaj o każdy szczegół na zdjęciu. Przyjrzyj się czy w łazience jest opuszczona klapa muszli klozetowej, czy są posprzątane kosmetyki, a ręczniki złożone. Zadbaj o to, by na zdjęciach nie było porozrzucanych zabawek dzieci, niepotrzebnych przedmiotów i rzeczy osobistych. Zwróć także uwagę na pomieszczenia z lustrami, by na zdjęciu nie było widać osoby z aparatem. Kiedy już zrobisz sesję, zastanów się, które ze zdjęć najlepiej określa nieruchomość i właśnie to daj jako zdjęcie główne.

  1. Gdzie zamieścić informację o sprzedaży/wynajmie nieruchomości

Aby Twoje ogłoszenie dotarło do jak największego grona odbiorców, musisz znaleźć miejsca, w których zamieścisz swoje ogłoszenie. Nie możesz pominąć Internetu, zamieść swoją ofertę we wszystkich bezpłatnych serwisach. Skorzystaj również z płatnych serwisów o najwyższych pozycjach w wyszukiwarce. Zadbaj o dodatkową widoczność Twojego ogłoszenia w serwisie, używając narzędzi do promocji oferty i pokazywania jej wyżej w wynikach wyszukiwania. Klienci często sprawdzają tylko kilka pierwszych ofert. Postaraj się, żeby się znaleźć w czołówce.

Warto również wykorzystać media społecznościowe, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, że zamierzasz sprzedać lub wynająć nieruchomość. Facebook jest idealnym miejscem do zamieszczania takich informacji. Wrzuć link do ogłoszenia na swoim profilu, zadbaj o to, by zapoznali się z nim wszyscy Twoi znajomi, udostępnij go w grupach, które zostały założone specjalnie po to, by dzielić się ciekawymi ofertami z lokalnego rynku nieruchomości.

Nie można zapomnieć o oznakowaniu sprzedawanej nieruchomości. Nabywcą może okazać się sąsiad czy przypadkowy przechodzień. Zawieś baner w oknie lub na balkonie. Baner możesz stworzyć sam, za pomocą prostego kreatora online, np. na stronie http://www.pdonline.pl/. Podaj w nim tylko podstawowe informacje: sprzedam, metraż i nr telefonu.

  1. Prezentacja nieruchomości

Stwórz miły nastrój, który spowoduje, że wizyta zapadnie klientom w pamięci. Wyłącz więc telewizor i w jego miejsce włącz nie za głośno muzykę. Zapal światła w pokojach po to, by nikt nie bał się wejść do ciemnego, albo przyciemnionego pomieszczenia. Chcesz przecież, by potencjalni klienci poczuli się w Twojej nieruchomości przytulnie. Przygotuj się ponadto na pytania dotyczące opłat eksploatacyjnych, funduszy remontowych, kto mieszka w najbliższym sąsiedztwie oraz gdzie i jak daleko są miejsca użyteczności publicznej. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonogów, na czas wizyty wyślij je na spacer. Nie każdy lubi zwierzęta a chaos związany ze szczekaniem lub radością naszego pupila z pewnością nie wpłynie korzystnie na prezentację towaru jakim jest Twoje mieszkanie.

Poczęstuj klientów domowym ciastem, filiżanką aromatycznej herbaty. Wszystkie te zabiegi sprawią, że wizyta ta zapadnie klientom w pamięci.

 

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży lub wynajmu wymaga wiele wysiłku związanego z „liftingiem” i dużej dozy obiektywności w ocenie wnętrz, do których przez lata się przyzwyczailiśmy. Jednak jest to nieodzowne aby nasze mieszkanie wyróżniało się z tysiąca innych ofert. Doświadczenia z rynku polskiego wskazują, że po „liftingu” cena nieruchomości wzrasta, a czas poszukiwania nabywcy zdecydowanie się skraca.

 

Powodzenia w sprzedaży nieruchomości 🙂